ŻYWIENIE

"LIZYNA

ZDROWIE/PROFILAKTYKA
Lizyna jest aminokwasem niezbędnym dla psów i kotów, dlatego musi zostać dostarczona w pokarmie, aby umożliwić prawidłowa syntezę białek w organizmie. Brak tego aminokwasu w diecie szczeniąt i kociąt przyczynia sie do poważnego zaburzenia przebiegu wzrostu

Informacje podstawowe
Lizyna jest związkiem silnie wrażliwym na wysoką temperaturę. Zbyt gwałtowna obróbka termiczna w obecności cukrów (reakcja Maillarda) czyni lizynę niedostępną dla organizmu. Przykładowo w zbyt mocno podgrzanym mleku zachodzi reakcja lizyny z laktozą (cukier mleczny).

Rola w organizmie
Oprócz niezwykle ważnej roli w syntezie białek, lizyna pełni też inne funkcje. Badania naukowe wykazały, ze zwiększenie poziomu lizyny w diecie ma korzystny wpływ na ograniczenie przypadków herpeswirozy u kociąt. Herpeswirus jest u kotów jednym z czynników odpowiedzialnych za schorzenia górnych dróg oddechowych, objętych wspólna nazwa: katar koci. Zakażenie herpeswirusem wywołuje poważniejsze niż w przypadku pozostałych czynników objawy kliniczne obejmujące również narząd wzroku. U kociąt nie zaszczepionych może nastąpić nawet do zejście śmiertelne.
Wzbogacenie pokarmu w lizynę sprzyja ograniczeniu intensywności rozprzestrzeniania się wirusa oraz łagodzi objawy zakażenia u zainfekowanych zwierząt.

Naturalne źródła
Lizyna występuje w znacznych ilościach w białkach pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w mięsie i mleku (kazeina). Również bogatym źródłem lizyny są białka sojowe. Ryzyko niedoboru lizyny występuje przy diecie, której podstawą są zboża, dlatego w takim wypadku konieczna jest odpowiednia suplementacja."

źródło Magazyn Felinologiczny nr 12 2011 Royal Canin



 DIETA BARF:
http://barf-center.pl/o-barf/produkty-BARF/peny-asortyment.html

http://chatul.pl/viewforum.php?f=52 
---------------------------------------------------------------------

Kot potrzebuje nie tylko pieszczot i ciepłego legowiska. Bez odpowiedniego pożywienia będzie chorował, a jego sierść stanie się szorstka i matowa.
Koty są drapieżnikami i zręcznie łapią myszy, młode szczury, ptaki, a czasem ryby i płazy.
Opiekun powinien zadbać, by jego kot codziennie zjadł odpowiednią porcję protein, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów.
Ponieważ koty hodowane w domu mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, dlatego ich dieta powinna być bogatsza w białka, a zarazem zawierać mniej pokarmów wysokokalorycznych.
Białko: ma ogromne znaczenie dla wzrostu ciała zwierzęcia jest też potrzebne do utrzymania naszego ulubieńca w dobrej kondycji oraz zapewnia mu odporność. Kot potrzebuje pięć razy więcej białka niż pies. Składnik ten znajduje się m.in. w mięsie, mleku, jajkach i w rybach.
Tłuszcze: dają energię, są też niezbędne dla urody kociej skóry i sierści. Koty potrzebują tłuszczu głownie dlatego, że w nim są rozpuszczalne witaminy A, D, E i K. Brak tłuszczów w diecie uwidoczni się w wyglądzie futerka, a także będzie miało niekorzystny wpływ na system nerwowy. Tłuszcze znajdują się w rybach w mięsie. Są też w odpowiedniej ilości dodawane do karmy.
Węglowodany: stanowią źródło energii. Dostarcza ich ryż, ziemniaki, płatki zbożowe i warzywa. Produkty te trzeba podawać ugotowane i w niewielkich ilościach. Ich nadmiar odkłada się bowiem w postaci tkanki tłuszczowej.
Witaminy i minerały: są potrzebne kotu do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jednak ich nadmiar może być szkodliwy jak niedobór. Dlatego nie można przesadzać z dokarmianiem preparatami, które je zawierają- zwłaszcza gdy jego codzienna dieta jest bogata i urozmaicona.


Mięso: jest konieczne. Koty to drapieżniki, a więc zwierzęta mięsożerne, i powinny dostawać porcję mięsa. Mięso podaje się kotom surowe (uprzednio przemrożone co najmniej 48 godzin w temperaturze -25), gdyż w takiej formie lubią je najbardziej (Jeżeli nie ma możliwości głębokiego mrożenia to mięso gotowane) . Powinno być pokrojone w kawałki, żeby koty mogły je rozgryzać. Najlepsze jest chude mięso cielęce, wołowe, baranie, królicze i z drobiu. Należy unikać bezwzględnie wieprzowiny. Doskonałym pokarmem jest dla kotów serce. Wątrobę należy podawać w małych ilościach, ponieważ zawiera zbyt dużo witamin A i D, których nadmiar może prowadzić do zaburzeń chorobowych u dorosłych kotów.
Jajka: powinien być to niezbędny, ale bynajmniej nie codzienny składnik diety. Niektóre koty mają trudności z trawieniem białka , dlatego najlepiej jest podawać je ugotowane na twardo.

Mleka krowiego nie podajemy kotom.

Ryby: to jeden z największych kocich przysmaków. Są bogatym źródłem wapnia, który może powodować tworzenie się kamieni w pęcherzu i przewodach moczowych. Dlatego nie przesadzajmy z ilością ryb w kocim menu.

Ziemniaki: to bogate źródło węglowodanów. Na szczęście wiele kotów lubi jeść przestudzone, rozdrobnione ziemniaki polane sosem. Warzywa: wiele kotów lubi warzywa, np. fasolkę marchew, ogórki, pomidory. Podajemy je ugotowane jako dodatek do posiłków.

Sucha Karma: dobrej jakości, właściwie zbilansowana i smaczna może stanowić podstawę żywienia kota. Jednak koty bywają wybredne i na niektóre karmy mogą kręcić nosem. Ponadto chrupanie twardych kawałków oczyszcza zęby i zapobiega osadzaniu się na nich kamienia. Kot może przez całe życie być karmiony jedzeniem z puszki. Jeśli będzie ono dobrej jakości, na pewno mu nie zaszkodzi.
W hodowli koty są karmione karmami ROYAL które są doskonale zbilansowane i zapewniają bezpieczny i zdrowy wzrost młodych kociąt.
Kot musi mieć stały dostęp do świeżej wody ( jeśli to woda miejska-powinna być przegotowana).
Koty w hodowli mają swobodny dostęp do karmy i wody

Kastrowany kocur po osiągnięciu prawidłowego wzrostu (ok. 15 m-c życia) powinien otrzymywać karmę dla kastratów, lub być żywiony zgodnie z zaleceniem lek. weterynarii.

Trawa: każdy kot chętnie zjada trawę, i tego nie należy lekceważyć, ponieważ zjadanie trawy ma duże znaczenie da prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Po pierwsze w trawie znajduje się dużo związków mineralnych, po drugie reguluje ona trawienie. Zjedzona trawa, działa jako środek wymiotny, pomaga w usunięciu kłębków włosów, które tworzą się w żołądkach kotów z połykanej podczas lizania sierści. Koty trzymane w domu nie mają okazji do zjadania trawy, toteż chętnie zjadają niektóre rośliny doniczkowe (które mogą być niebezpieczne dla zdrowia).Najlepiej posiać trawę lub zboże w skrzyneczce.

http://www.zwierzakowo.pl/artykul/podstawy-zywienia-kota.html